Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě

Na léto se člověk těší proto, že jsou delší dny naplněné sluncem. Je to období dovolených a odpočinku. Při něm ale velice často obtěžují otravné mouchy, komáři či klíšťata.

Když potřebuje odradit hmyz od útoku na vás, použijete nejspíše průmyslově vyráběný repelent. Ten je možné vzít s sebou i na výlet do lesa nebo k vodě, protože je skladný a do batonu se snadno vejde. Existují ale i přírodní insekticidy. Jsou to většinou byliny, které hmyzu příliš nevoní, takže se v jejich blízkosti nezdržují. Mezi ně patří i vratič obecný zvaný balzámová kopretina (Tanacetum vulgare). Co všechno o něm ještě nevíte?Reklama

Základní informace o vratiči obecném

Bylina je rozšířená prakticky po celé Evropě. Její původní domovinou se zdá být Středomoří, najít ji lze ovšem i v Asii a Severní Americe. Nejraději roste na rumištích, okrajích cest a silnic, železničních náspech, lomech, hřbitovech, pasekách, mezích, na suchých loukách i březích toků. Najdete ji v příkopech i v lesích. Prospívá na slunci i v polostínu, ale nesnáší zamokření. Jedná se o bylinu vysokou 30 až 160 centimetrů s květenstvím v podobě chocholičnaté laty tvořené žlutými úbory.

Co všechno vratič obecný obsahuje

Vratič obecný je léčivou a zároveň i jedovatou bylinou. Účinnou složkou jsou silice s neurotoxickým beta-thujonem. V nati jsou také hořčiny a organické kyseliny – jablečná, vinná, máselná a pryskyřice, tuk, vosk, třísloviny. V kořenech najdeme inulin. Účinná dávka drogy je blízká dávce toxické, takže od vnitřního užití vratiče obecného se už raději upustilo. Ale v minulosti, ve starověkém Řecku, se využíval jako antibiotikum, antirevmatikum, abortivum nebo baktericid.Reklama

Vratič jako insekticid

Vratič obecný obsahuje esenciální terpeny a fenoly, triterpeny a hořčiny. Prášek z květů se dříve užíval jako prostředek proti nejrůznějším parazitům, jako jsou blechy, štěnice, vši, škrkavky či roupi. Usušená bylina se může využít i jako ochrana proti šatním molům. Využití má ve chlévech, kde odpuzuje hmyz. Extrakt z vratiče odpuzuje zejména komáry. Včelaři zase používají spalování této byliny k ochraně před útokem včel.

Jak si připravit domácí repelent

Domácí repelent proti bodavému hmyzu je možné si připravit ze sušeného vratiče obecného. Stačí vzít 3 lžíce této byliny (listy, stonky, květy) a zalít 2 šálky vroucí vody, zakrýt a nechat povařit po dobu půl hodiny. Po ochlazení se odvar nalije do lahvičky s rozprašovačem. Pak je možné se jím postříkat, když budete plánovat posezení venku nebo návštěvu lesa či rybníku.

Zdroj: Bhg

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *