Zasychání konců rajčat a nedostatek vápníku: nepleťte si je s plísní bramborovou

Zasychání konce rajčete

Teplé počasí a adekvátní závlaha podmokem je pro plodovou zeleninu ideální. Přesto se zahrádkáři uprostřed sezony setkávají s rajčaty, která začínají v dolní části plodu zasychat, a mylně se pak domnívají, že jde o plíseň bramborovou.

Za masivní výskyt zasychání konců rajčat (označují se také jako květní konce nebo vrcholy plodu) může však nedostatek přístupného vápníku. Jedná se tedy o fyziologickou poruchu, kterou můžete zaznamenat i u paprik.

Nedostupnost vápníku neznamená nepřítomnost

Odborně se toto postižení označuje jako abiotická nekróza, protože jejím původce není ani choroba, ani škůdce, nic živého (organického, biotického). Jde o poruchu způsobenou prostředím, v tomto případě nedostupností vápníku. 

Ale pozor, nedostupnost vápníku není nutně to samé jako jeho nepřítomnost. Může se samozřejmě jednat o případ, kdy v půdě opravdu chybí vápník, nekróza rajčat se však vyskytuje i na půdách s dostatkem vápníku. Jak je to možné? 

Příjem vápníku blokuje rostlinám nadbytek dusíku

Důležité je slovo „nedostupnost“. Vápník v půdě je, ale rostliny ho nemohou přijmout – je pro ně nedostupný. Důvody mohou být dva: přeschlé kořeny nebo nadbytek dusíku a draslíku v půdě. První příčinu vylučme, o rajčata většina zahrádkářů dbá. Druhá však bývá v naprosté většině případů zásadní. Nadbytek uvedených prvků (příp. i hořčíku a sodíku) totiž příjem vápníku pro rostliny blokuje. 

Svou roli hrají i vysoké teploty a odrůdová citlivost (citlivější jsou velká steaková rajčata) a častěji se toto poškození vyskytuje u rajčat pěstovaných v nádobách

Zasychání konců rajčat vs. plíseň bramborová

Zasychání konců rajčat se vždy vyskytuje v dolní části plodů. Za vlhka mohou být skvrny šedé a mokré (často je pak druhotně napadají saprofytické houby), za sucha zaschlé, černé, často vpadlé. Nikdy je však nenajdete v horní části rajčat (u stopky). 

Postižení rajčat plísní bramborovou, se kterou je tato porucha často zaměňována vypadá jinak: zpočátku zelenohnědé skvrny postupně hnědnou, šíří se po celém plodu, jejich povrch je nerovný a pronikají i hluboko do dužniny. Choroba (původcem je houba Phytophthora infestans) se šíří rychle, a hlavně – zachvacuje i listy (na nich se projeví nejdříve) a stonky rajčat. 

Rajčata při nedostatku vápníku ochrání postřik

Předně je třeba dbát na pravidelnou a dostatečnou závlahu rajčat. Rostliny by však neměly být ani přemokřené. Hlavní preventivní ochranou je ale rovnováha ve výživě. Nepřehnojujte proto rajčata dusíkem a myslete i na přiměřený obsah draslíku v půdě. 

Při výskytu příznaků této poruchy je nejvhodnějším způsobem ochrany aplikace tekutého hnojiva s vápníkem přímo na listy rostlin. Vápník by měl být ve snadno dostupné podobě, jakou je např. chlorid vápenatý. Postřik je možné použít i preventivně, hojně doporučovaný je např. přípravek Wuxal Kalcium

Pomáhá rajčatům přidávání skořápek do půdy?

Často doporučované přidávání drcených vaječných skořápek do půdy se ale míjí účinkem. Jednak se z nich vápník uvolní do půdy až za delší dobu, a bude tak teoreticky přístupný v příští sezoně, ale hlavně – při současném nadbytku dusíku skořápky stejně nic neřeší, jen zvýší obsah nepřístupného vápníku v půdě

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *