Údržba tohoto domácího spotřebiče nebývá právě jednoduchá. Mnohdy vám s ní mohou pomoci velmi levní domácí pomocníci.
Čištění myčky nemusí probíhat jen prostřednictvím standardních chemických údržbových prostředků z obchodu. Naopak – velmi dobře si vystačíte i s obyčejným octem, který používáte při vaření, pro nakládání zeleniny apod. Ačkoli mnoho moderních modelů myček na nádobí má již v sobě zabudovanou samočistící funkci, nezachrání vás to od nutnosti pravidelného mytí filtrů a dalších prvků. A s tím vám může pomoci právě ocet.
Jak vyčistit myčku na nádobí octem
Profesionální přípravky určené speciálně k tomuto účelu obvykle nabízí několik funkcí: spolehlivě odstraní vodní kámen, zápach a tukové usazeniny. Pokud ale hledáte způsob, jak rychle vyčistit myčku a zároveň ušetřit peníze, můžete ke stejnému účelu použít i obyčejný ocet. A jak na to? Jednoduše nalijte ocet do zásobníku na mycí prostředek, a poté zapněte myčku na nejdelší a nejteplejší program.
Nechte myčku vyschnout a případné nečistoty ještě otřete hadříkem. Na opravdu silně znečištěnou myčku však použijte jinou kombinaci domácích čističů. Jednoduše vezměte 1,5–2 šálky octa a nalijte je do mělčího šálku nebo talíře. Ten umístěte do horního koše myčky a přidejte jednu lžíci jedlé sody.
Kyselina citronová pro čištění myčky
Nakonec zapněte libovolný mycí program, po skončení mycího procesu nechte myčku nejméně 30 minut odpočívat (nejlépe však přes noc). Během této doby zaschlé nečistoty snadno změknou. Pokud poté spustíte další mycí program, jednoduše odtečou se špinavou vodou.
Dalším univerzálním nástrojem, který pomůže odstranit stopy ve vaší myčce vodního kamene a různé usazené nečistoty, je kyselina citronová. Její spotřeba závisí na objemu myčky a míře znečištění, ale v průměru budete potřebovat asi 150 až 200 gramů. Funguje nejlépe při vysokých teplotách a pro nejlepší efekt je vhodné opět nechat myčku po odmytí nejméně 30 minut odpočívat a následně spustit běžný mycí program.
Šetrné čištění myčky octem a citronem
Ačkoli kyselina z myčky opravdu dobře odstraňuje vodní kámen a skvěle čistí trysky a další součásti myčky, její použití je velmi kontroverzní, protože pokud je příliš koncentrovaná, může poškodit těsnění myčky, což byste zcela jistě nechtěli. Pokud je tedy váš spotřebič již starší, zvolte raději šetrnější způsob. Jednoduše si připravte roztok z vody a octa a citronové šťávy.
Na jeden šálek octa vám budou stačit dva šálky vody a dvě lžíce citronové šťávy. Nejdříve roztok nalijte do lahvičky s rozprašovačem a ručně s ním postříkejte vnitřní stěny krabičky a veškeré další povrchy, které chcete očistit od vodního kamene. Postupujte opatrně a postarejte se o to, aby se čisticí roztok nedostal na gumu těsnění ani na vaši pokožku. Poté stačí nechat chvíli působit a myčku zapnout na běžný mycí program.