Česnek vám doroste do velikosti pěsti, pokud se dodrží toto triviální schéma hnojení. Navíc bude perfektně voňavý a chutný

Česnek kuchyňský (Allium sativum) je pro mnohé zahrádkáře doslova alfou i omegou zeleninové zahrádky. Pro jeho pěstování je však důležité optimální hnojení, s nímž by se mělo začít už na jaře. Nestačí jen sáhnout po univerzálních přípravcích – mnohem lepší výsledky vám zajistí pečlivě namíchané domácí prostředky.

3 fáze hnojení česneku

Česnek by se měl hnojit opravdu třikrát – od výsadby až po sklizeň. Hnojivo se v každé fázi většinou kombinuje se zálivkou, protože česnek nesnáší suchou půdu. Hnojivo je nutné vždy míchat na míru vašemu záhonku – dlouhodobé skladování mu nesvědčí, protože ztrácí své užitečné vlastnosti.

První hnojení česneku

Provádí se ihned v první fázi rašení česneku, kdy se objeví 3 nebo 4 listy. Mělo by být založeno na bázi močoviny. Základním poměrem je jedna polévková lžíce této suroviny, která se jednoduše zředí v litru vody. A jak velké množství hnojiva použít? Na každý čtvereční metr budete potřebovat 3 litry tohoto roztoku.

Druhé hnojení česneku

Začíná váš česnek vytvářet palice? Pak je čas na další hnojení. Tentokrát se vám bude hodit nitrofosfát. Na 10 litrů litrů vody odměřte 2 polévkové lžíce a dobré rozmíchejte. Na jeden metr čtvereční budete opět potřebovat asi 3 nebo 4 litry tohoto tekutého minerálního hnojiva.

Třetí hnojení česneku

Tato etapa měla připadnout na červen. Právě v tomto měsíci potřebuje česnek nejvíce živin pro založení pořádně velké palice. Doporučujeme použít superfosfát a to v množství 2 polévkových lžic na 10 litrů vody. Ale v tomto případě budete na jeden metr čtvereční záhonu potřebovat o něco více hnojiva. Konkrétně to bude 4 nebo 5 litrů.

Hnojivo pro urychlení růstu česneku

Máte dojem, že váš česnek neroste tak rychle, jak by bylo třeba? Pak vsaďte ještě na listové hnojivo. To lze aplikovat maximálně 2krát během celého období růstu česneku. A jak ho připravit? Vezměte si k ruce močovinu (jednu polévkovou lžíci) a slepičí hnůj (postačí vám jedna sklenice). To vše rozmíchejte v 10litrovém kbelíku s vodou a nechte půl dne odstát. Poté přeceďte, přelijte do postřikovače a aplikujte na česnek.

Další tipy pro velký česnek

Dbejte na to, kde tuto zeleninu pěstujete. Dobrými předplodinami česneku je především zelí, okurka, květák a celer. A pokud ho pěstuje na komunitních záhonech, bude se mu líbit v sousedství bazalky, měsíčků, lichořeřišnice a česneku. Naopak nesnáší luštěniny a lilek. A nikdy ho nepěstujte po více let na stejném místě. Doporučená pěstební přestávka je v případě česneku 3 roky.

Jaké jsou vaše tipy pro obří palice chutného česneku?

Na česnek se hodí také kopřivová jícha. Naučte se, proč a jak ji vyrobit

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *