9 neobyčejných léčivých účinků ananasu, o kterých jste zřejmě ještě neslyšeli

Spread the love

 

9 neobyčejných léčivých účinků ananasu, o kterých jste zřejmě ještě neslyšeliKdo by neznal ananas – chutné sladké ovoce, bohaté na nutriční látky. Existují však jisté věci, které o tomto tropickém ovoci pravděpodobně nevíte.

Svým tvarem se ananas podobá šišce smrku, proto je v angličtině jeho doslovný překlad “smrkové jablko”. Do Evropy jej z Ameriky během jedné ze svých výprav přivezl Kryštof Kolumbus. Ve středověku se stal známým jako extravagantní exotické ovoce, které bylo servírované pouze na těch nejokázalejších banketech.

Dnes ho najdete v téměř každých větších potravinách nebo supermarketu. V zemích Jižní Ameriky se však toto ovoce cení nejen pro svou skvělou chuť, ale i pro jeho léčivé účinky na trávicí problémy a záněty.

Jeden pohár ananasového džusu obsahuje přibližně 82 kalorií, 1 gram tuku, žádný cholesterol, 2 mg sodíku, 22 gramů celkových sacharidů a 1 gram bílkovin.

No a nyní se již pojďme podívat na jeho léčivé vlastnosti.

Když konzumujete ananas, vaše riziko vzniku astmatu se výrazně sníží. Jednou z hlavních živin, která je za to zodpovědná, je beta karoten. Kromě ananasu se beta karoten ve větším množství vyskytuje i v mangu, papáji, meruňkách, brokolici, dýni a mrkvi.

Po zvýšení přísunu draslíku se váš krevní tlak sníží. Průzkum zdraví a výživy v USA zjistil, že jen méně než 2 % dospělých přijímá denně doporučenou dávku 4700 mg draslíku.

3 dcl ananasového džusu obsahují kolem 400 mg draslíku, tedy přibližně stejně jako 100 gramů banánu nebo 100 gramů brambor, které jsou považovány za draslíkové “bomby”.

Ananas je bohatým zdrojem vitaminu C. Ten spolu s beta karotenem a enzymem bromelain předcházejí formování volných radikálů, které mohou způsobovat rakovinu. Strava bohatá na beta karoten chrání obzvláště před rakovinou prostaty.

Studie ukázaly, že diabetici s cukrovkou typu 1, kteří konzumovali stravu bohatou na vlákninu, měli nižší hodnoty krevního cukru. Cukrovkáři typu 2 dosáhli zlepšení hladin krevního cukru, lipidů a inzulínu.

Konzumace ananasu zlepšuje trávení díky jeho vysokému obsahu vody a vlákniny. To předchází vzniku zácpy a podporuje zdravý trávicí trakt.

Ukázalo se, že strava bohatá na živiny podporuje zvýšenou plodnost. Obzvláště vitamín C, beta karoten, měď, zinek a kyselina listová ve velké míře ovlivňují plodnost jak u žen, tak u mužů.

Bylo prokázáno, že enzym bromelain obsažený v ananasu má podobné vlastnosti jako tělu vlastní proteolitické enzymy produkované slinivkou. V případě jejich nedostatečné tvorby, například v důsledku onemocnění slinivky nebo pokročilého věku, je dokáže bromelain docela dobře zastoupit.

Kromě toho je účinný i na otoky, modřiny či jiná poranění. Výrazně zkracuje dobu hojení a zmírňuje bolestivost spojenou s úrazem či operací. Také se používá snižování zánětů šlach.

Vitamin C v ananasu pomáhá léčit poškození pokožky v důsledku slunečního záření a znečištění. Zmenšuje také vrásky a celkově zlepšuje texturu pokožky. Vitamin C hraje také roli při tvorbě kolagenu – podpůrného systému vaší kůže.

Ananas napomáhá udržovat kosti pevné, protože obsahuje až 75% denní doporučené dávky manganu (myslí se průměrný 400 gramový ananas). Mangan je totiž kriticky nezbytný pro udržování silných kostí a pojivové tkáně.

Související


Zdroj: You Eat Pineapple, But You Have Probably Never Heard Of This

loading…

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *